Operacja zespołu De Quervaina
Zespół De Quervain powstaje w wyniku patologicznego zwężenia pierwszego przedziału prostowników tj. anatomicznego tunelu, w którym biegną ścięgna odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka. Jej objawami są dolegliwości bólowe nadgarstka po stronie promieniowej, szczególnie nasilone przy ruchach przywiedzeniowych nadgarstka przy zgiętych w pięść palcach. Choroba występuje u osób w różnym wieku, a jej etiologia nie jest ostatecznie poznana.
Najczęstszym objawem choroby de Quervaina jest ból kciuka. Ból ten nasila się przy mocnym ruchu oraz uchwycie, a to z kolei powoduje stan zapalny mięśni. Stany zapalne mięśni można zaobeserwować dzięki ciepłocie przy nadgarstku oraz obrzęku. W miarę rozwoju choroby dochodzi do włóknienia pochewki ścięgien, to w efekcie powoduje tzw. palec trzaskający.
Leczenie
W pierwszej fazie leczenie choroby de Quervein’a powinno być zachowawcze i polega na unieruchomieniu kciuka i nadgarstka oraz stosowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych. W przypadku braku poprawy można zastosować zastrzyk sterydów do pierwszego przedziału prostowników a postępowanie takie cechuje się przejściową poprawą i nawrotem dolegliwości. Chirurgiczne odbarczenie pierwszego przedziału prostowników jest leczeniem definitywnym ch. De Quiervaina dającym najlepsze wyniki i mającym najniższy odsetek nawrotów dolegliwości. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent po zabiegu udaje się do domu. W okresie pooperacyjnym wymagana jest dbałość o całość i higienę opatrunku do czasu zagojenia rany i usunięcia szwów(zwykle 10-14 dni). Po tym okresie zalecane są rehabilitacyjne ćwiczenia usprawniające.
Miejsce wykonywania: Poradnia ortopedyczne dr n. med. Roman Sobolewski.
Koszt operacji zespołu De Quervaina 2 300,00 zł.
Zabiegi wykonujemy po konsultacji i zdiagnozowaniu konkretnego schorzenia przez naszego ortopedę.
Cena badania: 2300 zł.